Tiskové zprávy

Egypt - Dahab

13.9. - 20.9. 2010 - sedmidenní pobyt 20.9. - 27.9. 2010 - sedmidenní pobyt 13.9. - 27.9. 2010 - čtrnáctidenní pobyt Ideální zájezd pro všechny, kteří si chtějí rozšířit svoji potapěčskou kvalifikaci, nebo pro úplné začátečníky, kteří se rozhodli potápění vyzkoušet. Dahab je ideální místo pro všechny. Jsou zde lokality dostupné přímo ze břehu, ideální pro začátečníky a jsou zde i náročné lokality dostupné jak ze břehu, tak z lodi. Zkrátka, Dahab je místo na které se vracíme několikrát do roka, protože jeho atmosféra je neopakovatelná a potkáváme zde mnoho dlouholetých kamarádů z celého světa. Nabízíme sedmidenní nebo čtrnáctidenní pobyt se speciální nabídkou, kurz potápění PADI OWD pro začátečníky za 4990,-Kč.

O želvách

Jedněmi z nejpodivnějších obyvatel mořského světa jsou plazi- v moři najdeme krokodýli, hady ale hlavně mořské želvy. Želvy všeobecně jsou velmi zajímavou a rozmanitou skupinou. Víme však o nich úplně všechno?

Maledivy – ráj na zemi i pod hladinou

Cesta trvala i s přestupy skoro celý den, ale už jsme tady, přistáváme na ostrově Hulule, kde je vybudováno mezinárodní letiště. Ne vždy jde ale všechno úplně hladce, takže naši bandu potkala nepříjemnost hned na začátku, dvěma klukům nedorazily bágly. No nevadí, co se dá dělat, snad přiletí večer, kdy dorazí i další tři kamarádi. Po prezentaci u našeho hlavního divemastera Rudiho vyrážíme s bágly co dorazily a dvěma Holanďany z letiště Malé na luxusní loď Nautilus One. Zatím je nás osm. Po vyplutí z přístavu u letiště zjišťujeme, jak to na Maledivách chodí. Z ostrova s letištěm všichni vyžívají vodní taxíky, které tu provozují majitelé dhoni, nebo si přestoupí na aero taxi. My využíváme dhoni Araakuri, která patří k naší domácí lodi a seznamujeme se i s okolím. Hlavní město Malé je na sousedním ostrově, který je 1,7 km dlouhý a 1 km široký a Nautilus One kotví zas u jiného ostrůvku. Všechny patří k atolu Severní Malé.

Kosovský trenažér

Kosov je malá vesnička nedaleko Berouna, pro potápěče a šutrology pozoruhodná tím, že se v její blízkosti nachází malý zatopený lom v geologicky velmi zajímavé lokalitě. Pro vodomily je tu v létě příjemné koupání, pro potápěče ale nic moc, lomeček je hluboký maximálně šest metrů, s plochým dnem, plným kalivého sedimentu. Navzdory tomu se tady potápěčům, a podvodním fotografům zvlášť, nabízí zajímavá příležitost prohlédnout si a nafotit pěkné, kapitální raky. Mimo hejna hrouzků je to asi jediná živá atrakce, která se pod hladinou kosovském lomu nabízí k vidění. Pomineme-li v létě sem tam nějakou topless plavkyni…

Proč se potápět s celoobličejovou maskou?

To je otázka, kterou si alespoň jednou položil snad každý potápěč. Na otázky, zda se potápět s celoobličejovou maskou lze odpovědět poměrně jednoduše: "A proč ne?" Nevíme o žádných nevýhodách. Ale pokud jste ji ještě nevyzkoušeli, budete nepochybně udiveni výhodami, které její použití poskytuje.

Jak se fotí pod vodou?

Focení pod vodou je velmi obsáhlá a zajímavá problematika, kterou se tady pokusím zjednodušeně objasnit. Při fotografování celků je nejobtížnější vyvážit přirozené světlo se světlem umělým tak, aby scéna vypadala přirozeně a obě části byly správně exponovány. Osobně fotím už jen v manuálním režimu fotoaparátu i blesku.

Ricoh Big bang – velký třesk.

Test digitálního fotoaparátu a systému pod vodu od firmy Sea&Sea GX-1G. Jednou to přijít muselo, vývoj se prostě nedá zastavit. Oblíbený kinofilmový Nikon s celým objemným příslušenstvím zůstal jednoho dne doma a jeho místo v autě zabral na cestu k vodě jiný kufřík, taky s blesky a pouzdrem od firmy Sea & Sea, ale o poznání menší a taky výrazně skladnější. A hlavně, obsahující titěrný fotoaparátek Ricoh, kvůli kterému celá akce začala.

Ďábel oceánu – Manta

Manta birostris je největším rejnokem na světě, s rozpětím až 9m a váhou kolem 2500kg brázdí elegantně vody kolem korálových útesů. Shora jsou zbarvené černě, břišní část je světlejší s četnými tmavými skvrnami, které slouží jako identifikační znak. Každá manta je jedinečná, nenajdete dva stejné jedince. Mají největší mozek v poměru k velikosti těla ze všech žraloků a rejnoků.

Největší zabijáci oceánů

Ti nejmenší jsou nejhorší, neexistují žádné protijedy Ostrá bodavá bolest v noze po chvilce přestala, ale k břehu je to ještě kus cesty. Mořské vlny se neustále valí přes ochromené tělo, z posledních sil se muž snaží udržet na hladině. Chce se nadechnout, ale nejde to. Celé tělo odmítá vykonávat jednoduché úkony. Pomalu se potápí, voda mu vniká do plic…

Ostrov

Déle než týden jsme už křižovali s lodí AKIRI mezi atoly maledivského souostroví, houpali se na azurových vlnách Indického oceánu a pozorovali ploché, písečné ostrovy s hustým palmovým porostem, rozházené po lagunách jako korále v nekonečném moři. Každý den navečer, když slunce poněkud polevilo ve své intenzitě, nasedli jsme do miniaturního záchranného člunku, laminátové skořápky, schopné nést tak nanejvýš tři dospělé muže po nehybné hladině a zamířili k nejbližší pevné zemi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • z 44 příspěvků.

Speciály
Potápěčské safari 2019 Egypt - St.Johns, odlet z Prahy

Potápěčské safari 2019 Egypt - St.Johns, odlet z Prahy

Pro většinu potápěčů je nejoblíbenější potápěčskou dovolenou pobyt a potápění na safari lodích v Rudém moři. čtěte hned

Zkušební ponor SSI Try Scuba

Zkušební ponor SSI Try Scuba

čtěte hned


 Velkoobchodní i maloobchodní prodej - pište na náš mail .....ivana.stastna@potapeniproradost.cz

Prodáváme i servisujeme vše co se týká světel a automatik.

Oblíbené odkazy