Proč se potápět s celoobličejovou maskou?

To je otázka, kterou si alespoň jednou položil snad každý potápěč. Na otázky, zda se potápět s celoobličejovou maskou lze odpovědět poměrně jednoduše: "A proč ne?" Nevíme o žádných nevýhodách. Ale pokud jste ji ještě nevyzkoušeli, budete nepochybně udiveni výhodami, které její použití poskytuje.

Celoobličejová maska Ocean Reef

To je otázka, kterou si alespoň jednou položil snad každý potápěč. Na otázky, zda se potápět s celoobličejovou maskou lze odpovědět poměrně jednoduše: "A proč ne?" Nevíme o žádných nevýhodách. Ale pokud jste ji ještě nevyzkoušeli, budete nepochybně udiveni výhodami, které její použití poskytuje.

Nezáleží na tom, zda jste čerství absolventi kurzu nebo zkušení průzkumníci hlubin. Požadavky všech potápěčů jsou v základě stejné: bezpečnost, komfort a možnost užít si dobrodružství v podvodním světě. Tyto podmínky musí splnit výstroj při každém ponoru a maska je její podstatnou součástí. Celoobličejová maska vám zpříjemní potápění natolik, že si na ni zcela zvyknete a nikdy už ji nebudete chtít nepoužívat.

Profesionálové používají celoobličejové masky zejména proto, že je chrání v extrémních podmínkách a až do vytvoření systému Neptune byly celoobličejové masky dostupné prakticky jen pro profesionální potápěče. Ale vysoce užitný a komfortní design Neptune spolu s příznivou cenou dovolují používání tohoto typu masky všem potápěčům. I rekreační potápěči ocení nesrovnatelný komfort ve všech parametrech. Tak proč by si takhle měli užívat jen profíci? Jediné, co ještě ostatním potápěčům brání v použití celoobličejových masek je nedostatek informací.

Vývoj potápěčské výstroje

Přístrojové potápění se postupně rozvinulo z aktivity několika málo expertů do záliby miliónů lidí po celém světě. Za posledních 20 let byla potápěčská výstroj natolik vylepšena, že se kompletně změnil způsob, jakým se potápíme a bezpečnost i komfort při pobytu pod vodou se neuvěřitelně zvýšily.

Maska a regulátor byly tradičně dvěma oddělenými komponentami. Jejich oddělení způsobuje, že zbylá část obličeje je vystavena vodě a působení okolního prostředí, tedy i ztrátě přirozeného tělesného tepla. Lidé primárně dýchají nosem, zatímco ústa používají pro komunikaci. Proto je používání oddělené masky a regulátoru pro člověka nepřirozené. Integrováním těchto dvou součástí výstroje do jednoho kusu lze vyřešit hned několik problémů: jsme lépe tepelně izolování, můžeme přirozeně komunikovat, máme širší zorné pole rozhledu a samozřejmě neporovnatelný komfort.

Jen dýchejte - je to tak snadné!

Dýcháte každou minutu, každý den. Nádech - výdech, pro většinu lidí činnost tak snadná, že si ji ani neuvědomuje. Potápěč si však uvědomuje dýchání velmi výrazně. Dokud si nenasadí celoobličejovou masku, ve které dýchá stejně jako na souši...

Někteří potápěči se zbytečně obávají toho, že nový typ masky vyžaduje též nový způsob dýchání. Kdepak. Dýchejte i pod vodou tak, jak jste zvyklí! Nosem či ústy, jak je libo! Záleží jen na vás co vám nejlépe vyhovuje.

Protože už v ústech nesvíráte regulátor, nemusíte už dýchat jen ústy. Přirozený způsob dýchání pomáhá snížit spotřebu vzduchu a uvolňuje vaše tělo, což umožňuje nejen delší, ale i příjemnější ponor.

Relaxujte. Užívejte si své ponory. A přitom prostě dýchejte.

5 omylů o celoobličejových maskách

O celoobličejových maskách existuje celá řada nepravdivých mýtů. V následujícím textu naleznete komentáře k 5 nejčastějším z nich.

"Tato maska je pouze pro profesionální potápěče."
To byla pravda dříve, ale nyní jsou masky snadno obsluhovatelné a cenově dostupné. Takže proč by si měli užívat jen profesionálové? Rekreační potápěči mohou stejně dobře využívat všech výhod těchto masek. Viditelnost, komunikace, ochrana – nehledají snad všichni potápěči u svých masek stejné kvality? To, že žádný potápěč ve vašem okolí ještě tuto masku nemá, neznamená, že ji vy nemůžete použít při svém příštím potápěčské výletu!

"Celoobličejová maska je příliš drahá."
Myslíte, že nestojí za to koupit si jednu celoobličejovou masku, která vám poslouží po celou dobu vašeho potápění? Jak vysokou částku jste ochotni investovat do své osobní bezpečnosti a pohodlí? Podívejte se na cenu celoobličejové masky s integrovaným regulátorem a porovnejte ji s cenou vysoce kvalitního kompletu maska + regulátor. Velký rozdíl v nich nebude. Celoobličejová maska má však navíc doživotní záruku a prvky, které lze průběžně modernizovat.

"Tato maska je vhodná pouze pro komunikaci."
Samozřejmě, celoobličejové masky dovolují nesrovnatelně lepší podvodní komunikaci oproti běžným maskám a regulátorům. Komunikace však není jedinou výhodou celoobličejové masky! (Podrobnější informace o výhodách naleznete na následující straně.) Jestliže si libujete v tichu, vězte, že komunikační zařízení jsou vždy jen volitelným doplňkem (a nebo se dají vypnout).

"Jestliže se mi tato maska zaplaví, bude velice těžké ji vyprázdnit."
Ze všeho nejdříve bychom vás rádi ubezpečili, že tato maska se při ponoru nezaplaví – to slibuje Ocean REEF. Celoobličejové masky jsou navrženy tak, aby těsně přiléhaly k vašemu obličeji, aby se maximálně zamezilo jejich zaplavení při běžném ponoru. Ale i když masku v průběhu ponoru sejmete a zaplavíte, stačí jednoduše vydechnout nebo stisknout tlačítko sprchy. A jste zase v suchu!

"Tato maska vypadá příliš komplikovaně."
To je skutečně jen zdání. Celoobličejové masky mají velmi snadnou obsluhu. Pouze v případě, kdy si chcete být naprosto jistí správnou obsluhou všech jejich prvků, doporučujeme speciální výcvik, který vás obav jistě zbaví. Předtím, než jste získali svůj potápěčský průkaz, připadalo vám nejspíš komplikovaně celé samotné potápění. Odradil vás však tento pocit? Určitě ne.

10 důvodů pro potápění s celoobličejovou maskou

 1. VIDITELNOST
  Celoobličejová maska má mnohem širší zorné pole než tradiční masky.
 2. KOMUNIKACE
  Na masku lze instalovat podvodní komunikační zařízení, které umožňuje komunikaci s ostatními potápěči.
 3. BEZPEČNOST
  Robustní multi-strap systém s více pásky zabraňuje skopnutí či posunutí masky.
 4. KOMFORT
  Už nikdy nepocítíte křeč v čelistech způsobenou držením regulátoru v ústech.
 5. DOPLŇKY
  K celoobličejové masce je k mání celá řada precizních doplňků pro rozšíření její funkčnosti.
 6. OCHRANA
  Celoobličejové masky zakrývají a tedy i chrání celý obličej.
 7. RELAXACE
  Celoobličejové masky umožňují dýchání běžným, uvolněným způsobem.
 8. UNIVERZÁLNOST
  Celoobličejové masky mohou být uzpůsobeny různým podmínkám potápění.
 9. SPECIALIZACE
  Absolvováním výcviku pro použití celoobličejové masky přidáte další specializaci do seznamu vašich potápěčských dovedností.
 10. ÚSMĚVY
  Ozdobte vaše podvodní fotografie pořádným úsměvem!

Nespoléhejte se pouze na slova, fakta mluví za nás

Na Undersea Festival v Belgii v roce 2004 byl zaznamenán nový rekord v době, po kterou je schopen potápěč zůstat pod vodou. Tento rekord byl připsán odvážné potápěčce Inneke Van di Vivjier, která vydržela pod vodou celých 24 hodin. Poté uvedla, že rozhodujícím faktem byla celoobličejová maska, díky které se celou dobu cítila pohodlně, protože po celou dobu mohla bez jakýchkoli problémů dýchat i nosem.

"Jsem instruktorem a velmi doporučuji celoobličejovou masku komukoli, kdo vyučuje nové potápěče, obzvláště děti. Při výuce musím příležitostně použít konvenční masku a regulátor. Pokaždé se však nemohu dočkat až se opět vrátím ke své celoobličejové masce!"
Jerry Price Kickady Scuba, Conroe, TX

"Stál jsem na pokraji rozhodnutí vzdát se potápění. Běžné regulátory mi velice vysušovaly hrdlo a na hloubce jsem měl občas astmatické potíže. Pak jsem na webových stránkách objevil celoobličejovou masku. Prostudoval jsem všechna specifika a rozhodl se ji vyzkoušet. Nyní jen stačí říct, že jsem se nejen k potápění vrátil, ale dokonce se potápím více než kdykoli předtím!"
Terry Martin

Potřebuji pro potápění s maskou výcvik?

Každý potápěč ví, že řádný výcvik vždy znamená bezpečnější a příjemnější potápění. Vaše první zkušenost při potápění s celoobličejovou maskou by měla být nezapomenutelně pozitivní. Výcvikový kurz s touto maskou může být základem pro zajištění skvělého prvního ponoru. Potápění s celoobličejovou maskou je jednoduché. Jestliže jste ji však nikdy předtím nevyzkoušeli, výcvik pro vás bude určitě přínosný. Výcvikový kurz vás seznámí se všemi technickými detaily a znalostmi nezbytnými pro zodpovědného potápěče. Pak při svém potápění plně využijete všech výhod tohoto produktu. Výcvik pro potápění s celoobličejovými maskami zajišťují pouze certifikovaní instruktoři. Doba výcviku závisí nejvíce na potápěči. Většina potápěčů vystačí s jednodenním výcvikem; při hloubkovém potápění však doporučujeme speciální kurzy.

Nový Neptune Space představuje mimořádný a unikátní komponent potápěčské výstroje. Jeho vylepšeními jsou např:

 • stahovací páska – zajišťuje lícnici na místě a zabraňuje jejímu překroucení.
 • polykarbonátové sklo – odolné proti poškrábání a nárazu; odolá nárazu půl kila čisté oceli při 570 km/h.
 • 3-směrné nastavení lícnice – úprava 3 směry pro přizpůsobení jakémukoli tvaru obličeje.
 • nastavitelný vypouštěcí ventil – upravuje směr vypouštění v jakémkoli směru.
 • 2 velikosti – Small/Medium a Medium/Large, které skvěle padnou téměř 100% populace.

System Neptune je budoucností potápění. Připojte se k tisícům potápěčů, který jej už používají. Až vyzkoušíte potápění s celoobličejovou maskou Ocean REEF, objevíte jeho novou dimenzi.

 

 Velkoobchodní i maloobchodní prodej - pište na náš mail .....ivana.stastna@potapeniproradost.cz

Prodáváme i servisujeme vše co se týká světel a automatik.

Oblíbené odkazy