Ricoh Big bang – velký třesk.

Test digitálního fotoaparátu a systému pod vodu od firmy Sea&Sea GX-1G. Jednou to přijít muselo, vývoj se prostě nedá zastavit. Oblíbený kinofilmový Nikon s celým objemným příslušenstvím zůstal jednoho dne doma a jeho místo v autě zabral na cestu k vodě jiný kufřík, taky s blesky a pouzdrem od firmy Sea & Sea, ale o poznání menší a taky výrazně skladnější. A hlavně, obsahující titěrný fotoaparátek Ricoh, kvůli kterému celá akce začala.

Jednou to přijít muselo, vývoj se prostě nedá zastavit. Oblíbený kinofilmový Nikon s celým objemným příslušenstvím zůstal jednoho dne doma a jeho místo v autě zabral na cestu k vodě jiný kufřík, taky s blesky a pouzdrem od firmy Sea & Sea, ale o poznání menší a taky výrazně skladnější. A hlavně, obsahující titěrný fotoaparátek Ricoh, kvůli kterému celá akce začala. Tahle značka pro mě nepředstavuje žádné tajemné neznámo, právě naopak, jejich přístroje jsem používal, zní to hrozně, už dávno v minulém století. A k plné spokojenosti. Takže, když firma přešla, mimo jiného sortimentu, i na vývoj a výrobu malých, ale zatraceně výkonných digitálních kompaktů Caplio, zbystřil jsem pozornost a začal sledoval jak se chlapci v Japonsku snaží. Každý rok jsem měl cukání, konečně si poslední z řady těch malých zázraků koupit. Protože Ricoh přišel vždycky s něčím navíc. Tak se stalo, že v polovině roku 2007 firma porodila model Caplio GX 100, vyzbrojený dvěma pro mě zásadními parametry – objektivem začínajícím na ekvivalentu 24mm a možností záznamu nejen na JPEG, ale i do RAWu. O spoustě dalších vyfikundací ani nemluvě. Ale stejně jsem kolem něj jen pořád chodil…, a čas utíkal. Až jednoho dne přišlo Sea & Sea s novinkou, vodotěsným pouzdrem na tenhle malý šperk, garantovaným do hloubky 55 metrů. A zase jsem chodil, a pořád se přesvědčoval, že nad diapozitiv není a když digitál, tak jenom fullframeová zrcadlovka, a tak dále… Jednoho dne se to ale ve mně všechno zlomilo, už jsem měl dost věčného vyvolávání a skenování diafilmů a potupného čekání na výsledek. Řekl jsem si, že kapánek slevím ze svých nároků a uvidím, co to udělá. Spojil jsem příjemné s užitečným a koupil malého Ricoha v pouzdře GX-1G, navíc s celou parádou od Sea & Sea – dvěma blesky YS27-DX a širokoúhlou předsádkou, převádějící pod vodou už tak slušný 24 milimetrový objektiv na 16 mm. Big bang! Po krátkém oťukávání v bazénu jsem vyrazil k prvnímu ostrému křestu do přírody, na můj oblíbený Lomeček.

První věc která mě nadchnula už v bazénu, je jeho objem a váha. Takové malé nic, proti těžkému pouzdru a velkým bleskům, které jsem používal dosud. Jeho titěrnost je při obsluze v suchých rukavicích trochu až ku škodě věci. Ale člověk si zvykne rychle. Poměrně velká obrazovka je jasně čitelná, obsluha tlačítek bezproblémová, zrovna tak u blesků. Jediné, co bych sestavě vytknul, je ovládání spouště při použití obou blesků. Jaksi nezbývá příliš místa mezi pouzdrem a raménkem pravého blesku. Páčka spouště je evidentně konstruovaná pro držení a použití samotného pouzdra, bez nadstandardního příslušenství. Ale to je asi jediná výtka na adresu výrobce. Co je naprosto dokonalé, je uchycení širokoúhlého optického konvertoru na rameni levého blesku, jeho snadné sejmutí a nasazení na průzor pouzdra. Tam a zase zpátky, jak je ctěná libost. Přiznám se, neměl jsem k němu na začátku velkou důvěru. Mám ještě v živé paměti slavný Subwider, nasazovaný na základní objektiv Nikonosu, který vignetoval jako prase, já se toho přirovnání nebojím! Ale tady – nic, žádný problém. Pro běžného konzumenta fotografií výsledek téměř stoprocentní.
A tak jsem si užil hodinový ponor v ledové vodě, potkal pod vodou všechny svoje známé a vesele je fotografoval tu na makro, tu standardní optikou a podle okolností i na širokoúhlý záběr. A jak to dopadlo se můžete podívat na několika připojených obrázcích.
 
Vašek Kříž
Foto autor, na nad hladinou Libuška Křížová

 Velkoobchodní i maloobchodní prodej - pište na náš mail .....ivana.stastna@potapeniproradost.cz

Prodáváme i servisujeme vše co se týká světel a automatik.

Oblíbené odkazy